Bieži cilvēkus piemeklē nepatīkams pārsteigums, kad krāsu veikalā no kataloga izvēlētais tonis uzkrāsots uz sienas šķietami atšķiras. Lai no tā izvairītos, jāņem vērā vairāki faktori, kas ietekmē toņa galējo izskatu:
- Katrs gaismas avots vai gaismas nianse (piemēram – vēsā gaismā tonis izskatīsies zilganāks, bet kvēlspuldzes gaismā – dzeltenāks). Vienīgi halogēnās lampas dabiski izstaro gaismu un tās nav tik zilganas kā dienasgaisma.
- Atstaro blakus toņus (grīdas, dīvāna, blakus sienas toņus utt) – sevišķi izteikti gaišiem toņiem (piemēram – balta siena, kurai blakus novietots sarkans dīvāns, izskatīsies rozīga).
- Virsmas faktūra arī ietekmē toni, proti, jo virsmai izteiktāka, rupjāka faktūra, jo tonis izskatīsies tumšāks- faktūra veido ēnas.
- Kurā debespusē atrodas telpa ar krāsoto virsmu (piemēram: dienvidos telpa ir apgaismota gandrīz visu dienu, ziemeļos – tā ir ēnas pusē).
- Jo krāsa matētāka, jo tonis izskatās mazliet gaišāks un tas vairāk apsorbēs apkārtējās vides toņus.
- Lielāks laukums pastiprina toņa intensitāti, tāpēc spilgtus toņus labāk izvēlēties mazliet gaišākus.
Lūk, kā toņi mainās trīs dažādos gaismas avotos:
Kvēlspuldzes apgaismojums
Dienasgaismas lampas apgaismojumā
Dabiskā dienasgaismā
Vienmēr ieteicams krāsas toņus izvēlēties dabīgā apgaismojumā, jo šādā apgaismojumā cilvēka acs uztver visplašāko krāsu spektru un izvēlētais tonis arī uzkrāsots uz sienas būs vistuvāk iecerētajam.
Attēli no www.tikkurila.lv