Arī šogad par godu Valentīndienai uzzināsim ko vairāk par krāsu, ar kuru bieži vien saistās šie mīlestības svētki. Pagājušogad rakstījām par rozā krāsu, šogad – par mīlestības sarkano.
Sarkana krāsa interjerā un eksterjerā var būt gan kā priekšrocība, gan izaicinājums. Lai arī jūs varētu izmantot sarkanās krāsas spēku, uzzināsim mazliet vairāk par to.
Interesanti fakti par sarkano krāsu
Sarkanā krāsa ir emocionāli intensīva krāsa ar vēsturiski daudz un sarežģītām nozīmēm. Tai var būt liels iespaids uz mūsu dzīvi, ietekmējot visu, sākot no emocijām līdz pat uzvedībai. Krāsai ir interesanta ne tikai kultūras, bet arī bioloģiskā nozīme.
Sarkanā krāsa ir siltā un primārā krāsa, ko cilvēka mazuļi jau pāris nedēļu vecumā sāk uztvert un atšķirt uzreiz pēc melnās un baltās krāsas. No visām ar neapbruņotu aci redzamajām krāsām tai ir visgarākais viļņa garums (zemākā frekvence), līdz ar to tā mums ir daudz vieglāk pamanāma. Tās augstās redzamības dēļ to bieži izmanto, lai pievērstu uzmanību, piemēram, ugunsdzēsēju mašīnās, apstāšanās zīmēs un luksoforos.
Uzmanības pievēršanas īpašības dēļ uzņēmumi bieži sarkano krāsu izmanto, lai piesaistītu klientus, mudinot viņus veikt pirkumus, kā, piemēram, ar sarkaniem burtiem reklamējot izpārdošanu vai atlaides. Sarkanās krāsas toņus parasti izmanto arī pogām “Pirkt tūlīt” un “Noklikšķināt šeit”, jo tā ātrāk piesaista uzmanību un stimulē ātru lēmumu pieņemšanu.
Aptuveni trešā daļa no 100 populārākajiem zīmoliem pasaulē izmanto tieši sarkano krāsu savos logotipos. Dominējošās mārketinga jomas, kuras izmanto sarkano krāsu ir pārtika un dzērieni, sporta preces un automobiļu rūpniecība. Ir zināms, ka sarkanā krāsa arī palielina izsalkumu un apetīti, tajā pašā laikā uzlabojot vielmaiņu – līdz ar to sarkano krāsu reklāmā bieži izmanto pārtikas zīmoli un restorāni. Populāri zīmoli, kas saistīti ar sarkano krāsu ir Coca-Cola, McDonalds, Netflix, Red Bull, Ferrari, Toyota, KFC.
Sarkanās krāsas iedarbība cilvēkā var izraisīt paaugstinātu asinsspiedienu, elpošanas ātrumu, sirdsdarbības ātrumu un pat paātrināt vielmaiņu, tieši tādēļ diez vai mēs gribētu redzēt sarkano krāsu eksāmenu telpā, slimnīcā un citās vietās, kur jau tā stresa līmenis var būt augsts.
Sarkanā krāsa ir uzvarētāju krāsa – pētījumi liecina, ka sporta komandas, kas valkā sarkanas formas, uzvar vairāk spēļu
Vai vīrieši un sievietes redz sarkano krāsu vienādi? Zinātnieki atklājuši, ka sarkanās krāsas uztverē ir svarīga tieši X hromosoma. Tāpēc sievietes daudz labāk nekā vīrieši atšķir sarkanos toņus un to nianses! Tādēļ varbūt nedusmosimies uz vīriem, ja viņiem visi sarkanie toņi šķiet vienādi. Atgādināsim, ka sievietēm ir divas X hromosomas, bet vīriešiem tikai viena.
Sarkanās krāsas vēsture
Sarkanais pigments nāk no koši sarkanas vielas, kas iegūta no insekta vārdā košenila. Zemnieki Centrālajā un Dienvidamerikā vāca šos kukaiņus no kaktusa lapām un sasmalcināja tos graudaini sarkanā vielā. Šo vielu pārstrādāja pulverī vai šķidrumā. Acteki šo tehniku izgudroja jau 15. gadsimtā. Šī prakse ir viena no daudzajām organiskajām sarkanā pigmenta veidošanas metodēm, pastāv arī sintētiskas metodes. Tā kā košenila insekti ir ļoti mazi, vairāk nekā 70 000 no tiem ir nepieciešami, lai saražotu vien 500 gramus krāsvielas. Šī krāsviela pārtikas produktu etiķešu sastāvdaļu sarakstos parādās kā karmīns, dabīgais sarkanais 4 vai košenila ekstrakts. Košenila ekstrakts plaši pielietots arī kosmētikas nozarē.
Senā vēsturē sarkans apģērbs bija paredzēts tikai augstmaņiem tā dārgā ražošanas procesa dēļ, kas ietvēra krāsvielu izgatavošanu no šīs mazā insekta košenilas Meksikā. Tieši tādēļ sarkanā krāsa kļuvusi arī par valdnieku simbolu – karaļi un karalienes valkāja sarkanu, lai parādītu savu izredzētību un turību.
Taču arī parastie ļaudis izdomāja veidus, kā tikt pie sarkanas krāsas. Piemēram, zemnieki izgudroja recepti, kas sastāvēja no linsēklu eļļas, piena, kaļķa, sarkanā dzelzs oksīda un/vai rūsas, kā rezultātā tika iegūta sarkana krāsa ar ko krāsot, piemēram, šķūņus. Laikam ejot daudzās valstīs sarkanas krāsas šķūnis kļuva par standartu, kā rezultātā lielākā daļa cilvēku arī mūsdienās turpina krāsot tos sarkanā krāsā, no Amerikas līdz pat Zviedrijai.
Sarkanās krāsas plusi interjerā
Nevienai citai krāsai nav tik daudz simbolisku nozīmju kā sarkanajai. Tikpat daudznozīmīga tā var būt arī interjerā.
60-30-10 noteikums: daudzi interjera dizaineri, izvēloties telpas krāsas, ievēro 60-30-10 principu. Tas nozīmē izmantot dominējošo krāsu 60% telpas (sienas), sekundāro krāsu 30% telpas (mēbelēs) un kā akcenta krāsu atlikušajiem 10% (aksesuāri).
Sarkanā krāsa interjerā var būt kā patiesi spēcīgs rīks, lai veidotu vēlamo atmosfēru un efektu, padarot telpu dzīvīgāku, siltāku un pievilcīgāku. Harmoniski izmantota sarkanā krāsa spēs sniegt pozitīvas emocijas, papildinot un atdzīvinot jebkuru telpu.
- Sarkanā krāsa ir dinamiska, kas stimulē gan garīgo, gan fizisko enerģiju. Ja tā tiek izmantota nepārspīlēti un harmoniski, tā var sniegt pozitīvu enerģijas lādiņu, aktivizēt garu un uzlabot garastāvokli. Sarkanā krāsa interjerā padara cilvēku dzīvespriecīgu un veicina savstarpējo kontaktu.
- Sarkanās krāsa ir saistīta ar kaislību, kas, izmantota guļamistabas interjerā, var pastiprināt seksuālo enerģiju.
- Sarkanās krāsas klātbūtne interjerā rada svētku noskaņojumu, elegances un greznuma iespaidu, izceļot telpu bagātību un krāšņumu.
- Sarkanā krāsa interjerā ir piemērota tad, ja vēlies kaut kam pievērst uzmanību. Sarkans priekšmets (piemēram, siena, dīvāns, vāze) vizuāli it kā tuvojas skatītājam, kļūstot lielāks un uzreiz piesaistot uzmanību.
- Sarkanā krāsa ir lielisks veids, kā pievērst uzmanību konkrētam priekšmetam vai zonai interjerā. Telpas ieejas daļā sarkanā krāsa rada spēcīgu un paliekošu pirmo iespaidu.
- Daži etniskie interjeri, piemēram, arābu vai ķīniešu, nav iedomājami bez sarkanās krāsas toņu klātbūtnes.
Sarkanās krāsas negatīvā ietekme interjerā
Sarkanā krāsa ir spēcīga un ne vienmēr būs piemērota visiem interjeriem. Lai arī tā spēj radīt bagātas sajūtu gammas, tās pārāk plaša izmantošana var radīt dažādus izaicinājumus.
- Ilga uzturēšanās telpās, kur dominē sarkanā krāsa, var būt pārāk uzbudinoša vai kaitinoša. Jau tā aktīvie bērni sarkanā istabā kļūs vēl hiperaktīvāki, savukārt, nervozi cilvēki būs vēl satrauktāki.
- Īslaicīga sarkanās krāsas ietekme palielina darba spējas, bet ilgstoša ietekme radīs pretēju rezultātu – tā nogurdinās.
- Šī krāsa var ietekmēt cilvēka organisma bioloģiskos procesus – paātrinās elpošana un sirdsdarbība un paaugstinās asinsspiediens.
- Pārāk liels spilgti sarkanās krāsas izmantojums lielās plaknēs nogurdina, nomāc un mazina darba spējas.
- Sarkanas sienas vizuāli telpu padara mazāku un zemāku.
- Daži sarkanās krāsas toņi, īpaši kopā ar oranžo, rada sienu tuvošanās un telpas saspiestības efektu.
- Spilgti sarkanā krāsa var būt grūti saskaņojama ar mierīgām klasiskās interjera krāsām, tāpēc tā ir labāk piemērota akcentiem nekā pamatkrāsai.
Lasi arī interesantus faktus par rozā krāsu