Mūsdienās nesagatavots pircējs var apjukt plašās krāsu izvēles priekšā. Lai viegli izdarītu pareizo izvēli, var griezties pie krāsu konsultanta veikalā, bet sākumā jāatbild uz dažiem svarīgiem jautājumiem.
1. Vai nepieciešama virsmas gruntēšana?
Gruntējot metāla virsmas, tiek novērsta rūsas veidošanās.
Gruntējot koka virsmas, krāsa labāk pieķeras koksnei.
Gruntējot zaru vietas, tiek novērsta sveķu izdalīšanās.
Ir nepieciešams gruntēt sienas un griestus un lokāli špaktelētas virsmas, jo šādi krāsa vienmērīgāk iesūksies, kas novērš atšķirīga spīduma veidošanos.
Gruntējot vāju apmetumu ar alkīda gruntskrāsu, panāk labāku pieķeršanos un virsmas nostiprināšanu.
Gruntējot nikotīna un mitruma traipus ar tam piemērotu gruntskrāsu, virsma tiek pasargāta no traipu izspiešanās cauri krāsai.
Pārkrāsojot virsmas un mainot krāsas veidu, gruntēšana var būt nepieciešama.
Gruntskrāsai piemīt laba iesūkšanās spēja. Tā padara virsmu līdzenu pie tās atšķirīgās porainības un rada labu adhēziju (krāsas saķeri ar krāsoto virsmu).
Tā kā virsma pēc gruntēšanas tiek nokrāsota ar krāsu, gruntskrāsai nav nepieciešams labi klāties.
Gruntēšana samazina krāsas patēriņu un nodrošina noturīgu rezultātu.
Uz produkta etiķetes vai apraksta jūs atradīsiet visu informāciju par gruntēšanas nepieciešamību. Droši jautājiet klientu konsultantam.
2. Kādai krāsai dot priekšroku?
Krāsas var iedalīt pēc virsmas veida. Piemēram, mitrām telpām (vanna, virtuve) paredzēta mitrumizturīga un nodilumizturīga krāsa. Savukārt sienām un griestiem dzīvojamajā istabā vai guļamistabā būs piemērota pilnīgi matēta krāsa bez noturības pret mazgāšanu. Iekšdarbu krāsām nav nepieciešama izturība pret laikapstākļiem ārā. Pareiza krāsas izvēle garantē to, ka virsma ilgi kalpos pēc krāsošanas, labi izskatīsies un to nevajadzēs katru gadu pārkrāsot.
3. Ūdens vai šķīdinātāja bāzes krāsa?
Ūdens bāzes krāsām ir vairākas priekšrocības. Ar to ir vieglāk krāsot, tai ir mazāks VOC (gaistoši organiskās vielas) izgarojumu līmenis, tā viegli klāsies un ātrāk žūs, darbarīkus pēc krāsošanas var iztīrīt ar ūdeni. Mūsdienās ūdens bāzes krāsas iekštelpām ir aizvien populārākas.
Šķīdinātāja bāzes krāsām piemīt laba iesūkšanās spēja virsmā un labas izlīdzinošās īpašības. Pēc krāsošanas virsma iegūst nodilumizturību. Tā saucamās tiksotropās alkīda krāsas nenopil un neizplūst, jo šīm krāsām piemīt spēja sašķidrināties mehāniskas iedarbības rezultātā un sabiezēt miera stāvoklī jeb samazināt vai palielināt viskozitāti.
Šķīdinātaja bāzes krāsas ir piemērotas metāla un koka virsmām (logi, durvis, mēbeles).
Vecas iepriekš krāsotas fasādes labāk pārkrāsot ar tāda paša tipa krāsu. Bet jaunām virsmām krāsas veidu izvēlas pēc krāsas slāņa virsmas īpašībām, kā spīduma pakāpe (izteiktāks spīdums šķīdinātāja bāzes krāsām), piedāvātiem krāsas toņiem un izmaksām.
4. Spīdīgs vai matēts?
Tā ir gaumes lieta, tāpēc sākumā noskaidrojiet savas vēlmes. Sameklējiet uz etiķetes spīduma pakāpes apzīmējumu ciparu veidā. Krāsai var būt 6 spīduma pakāpes:
1. Pilnīgi spīdīga 90-100
2. Spīdīga 60-89
3. Pusspīdīga 30-59
4. Pusmatēta 11-29
5. Matēta 6-10
6. Pilnīgi matēta 0-5
Krāsa ar lielāku spīduma pakāpi dod spēcīgāku krāsas slāni, nodilumizturību, labāku noturību pret mazgāšanu un traipiem. Tāpēc tas ir piemērots mitrām telpām. Taču spīdīga krāsa izcels visus pamatnes nelīdzenumus.
Griestiem sausās telpās nav nepieciešama augsta noturība pret mazgāšanu, tāpēc šīm virsmām ir piemērotāka matēta krāsa.
Spīduma pakāpi var noteikt, paskatoties uz krāsas slāni pret gaismu.
5. Kādu toni izvēlēties?
Toņa izvēli ietekmē daudzi faktori, kā atšķirīga toņu uztvere, apgaismojums, krāsas testa parauga izmērs, krāsu salikumi.
Izvēloties toni, jāņem vērā dažas nianses:
Gaišie toņi palielina telpu. Tumšie otrādi samazina. Uz lielāka laukuma gaišie toņi izskatīsies tumšāki nekā uz neliela parauga veikalā. Tumša griestu krāsa padarīs to vizuāli zemākus, bet gaiši griesti un sienas radīs augstas telpas sajūtu.
Apskatiet toņa paraugu apgaismojumā, kas būs pietuvināta izvēlētās vietas apgaismojumam. Tā nepietiekams vai kvēls apgaismojums telpā padarīs krāsas toni vēl tumšāku.
Dabiskais saules un mākslīgais apgaismojums arī veido atšķirīgu toņa uztveri.
Ja neesiet drošs par izvēlēto toni, tad ieteicams izdarīt testa krāsojumu, nopērkot nelielu daudzumu tonētas krāsas.
Krāsas bundžā krāsa vienmēr šķitīs gaišāka nekā toņu kartē. Krāsai žūstot, tonis kļūst tumšāks un sakrīt ar toni no toņu kartes.
Blakus novietoti dažādi toņi iespaido krāsas toņa uztveri. Tā sarkans blakus zilajam tiks uztverts atšķirīgi nekā sarkans blakus dzeltenajam.
Arī mēbeles un istabas iekārtojums ietekmē sienas toņa uztveri.
6. Vai izvēlētā krāsa ir pietiekami laba?
Par labu izvēli liecina jūsu draugu, paziņu vai veikala konsultanta ieteikumi, jo draugi neieteiks jums produktu, ar kuru ir bijusi slikta pieredze, bet veikala konsultants nevēlēsies radīt sev vai veikalam sliktu reputāciju.
Krāsu zīmols ar plašu atpazīstamību un lielu pieredzi tirgū ieviesīs uzticību gan preču zīmei, gan produktam.
Arī tas fakts, ka konkrētā krāsa tiek plaši reklamēta, veicina pievērst uzmanību tieši šim produktam.
Atcerieties, labai krāsai nevar būt zema cena, tāpēc, ka labs produkts nevar būt lēts, jo tā ražošanā tiek izmantotas kvalitatīvas izejvielas un tehnoloģijas.